Pytania rodziców o adaptację dzieci 3-letnich
W tym artykule będą pojawiały się odpowiedzi na Państwa pytania, które nam zadajecie. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją o adaptacji dziecka do przedszkola „Pierwsze dni malucha w przedszkolu” , w zakładce „Do pobrania”. Zachęcamy do czytania artykułów na temat adaptacji, które można znaleźć w zasobach internetu. Zachęcamy, aby ten czas przed przyjściem dziecka do przedszkola we wrześniu, wykorzystać na trening samodzielności (trening czystości, samodzielnego ubierania się, samodzielnego jedzenia, komunikowania swoich potrzeb). Prosimy, aby nie straszyć dziecka przedszkolem, bo wtedy nie ma szans, aby adaptacja się udała. Bądźmy nastawieni optymistycznie, a nie negatywnie. Dziecko przejmuje Państwa emocje i często to rodzic ma problem z adaptacją do nowego etapu w życiu dziecka, a nie samo dziecko. My ze swojej strony robimy wszystko, aby dzieci czuły się u nas dobrze i bezpiecznie.
1. Adaptacja – w sierpniu organizujemy 3 dni adaptacyjne dla dzieci 3-letnich, proponujemy też, aby rodzice pod koniec czerwca (w ustalonych przez nas godzinach, by nie zakłócać pracy przedszkola) odwiedzali przedszkolny plac zabaw, by dzieci poznały nowe miejsce. W pierwszych dniach września proponujemy rodzicom, aby dzieci były krótko w przedszkolu, by były odbierane po obiedzie, by czas rozłąki w pierwszych dniach był dosyć krótki. Mimo tych działań i tak rozstanie z rodzicami jest dla dzieci trudne, i dwa pierwsze tygodnie są trudne dla dziecka, dla rodziców i dla nas. Dziecko jest pod dobrą i fachową opieką, są panie, które pocieszą i przytulą. W tej grupie są trzy osoby: nauczyciel, pomoc nauczyciela i woźna – dzieci są zaopiekowane, ale mimo to dzieci wymagają czasu, by poznać nowe osoby i miejsce.
2. Poobiedni odpoczynek – dzieci 3 letnie w pierwszej grupie po obiedzie mają drzemkę, i z naszych doświadczeń wynika, że po czasie aktywności jest im ona bardzo potrzebna. Jak dziecko nie śpi, leży sobie z przytulanką, panie puszczają muzykę relaksacyjną i dziecko odpoczywa. Nie ma możliwości, by dziecko przeszło w tym czasie do innej grupy.
3. Wybiórczość pokarmowa dziecka, uczulenie na pewne pokarmy – prosimy o zaświadczenie od lekarza, nie zmuszamy dzieci do jedzenia, zachęcamy je by próbowały jak najwięcej pokarmów, ale z tym jest różnie. W miarę możliwości staramy się, aby dostosować posiłki do diety dziecka, ale nie przygotowujemy oddzielnych posiłków dla dziecka. Mamy swoją kuchnię i dbamy, by posiłki były zdrowe i smaczne. Zachęcamy, aby najmłodsze dzieci uczyć jedzenia posiłków stałych – gryzienia, połykania, picia z kubka, jedzenia łyżką i widelcem.
4. Odpieluchowanie dziecka – do września jest jeszcze ponad pół roku, na tym etapie rozwoju to bardzo długo. Nie przyjmujemy dzieci z pieluszką, bo nie ma możliwości jej zmiany w przedszkolu. Dzieci powinny sygnalizować swoje potrzeby, panie pomagają w czynnościach toaletowych, dzieci korzystają z małych, odpowiednich dla nich toalet – nie z nocników. Ale na każdym etapie przedszkola mogą zdarzyć się „wypadki” i wtedy dziecko ma pomoc ze strony osób dorosłych. Prosimy, aby dzieci do przedszkola były ubierane w wygodne i łatwe do zdejmowania ubrania, by mogły bez problemu korzystać z toalety. Do przedszkola dzieci przychodzą bez smoczków i butelek.